Polonezköy’de Yapılabilecek Aktiviteler (Ne Yapılır? Tavsiyeler)


İstanbul’da doğa ile iç içe ve huzur dolu güzel bir hafta sonu için en çok tercih edilen yerlerden birisi konumunda olan Polonezköy’de yapılabilecek çok sayıda aktivite bulunuyor. Polonezköy’e geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken aktiviteler tavsiyelerimizi bu sayfamızdan bulabilirsiniz.

Polonezköy’de hafta sonu tatili, günübirlik gezi, piknik, mangal keyfi, lüks ve kaliteli restoranlarda akşam yemekleri, düğün ve muhtelif partiler gibi pek çok imkanı değerlendirebilirsiniz.

Polonezköy’de Ne Yapılır?

İstanbul’un arka bahçesi olarak da tanımlayabileceğiniz bu cennet köyde güne zengin bir köy kahvaltısı veya brunch ile başlayabilir, sonrasında yeşillikler içerisinde hamak veya minderlerde dinlence keyfi sürebilir, sonrasında ise güne doğa yürüyüşü veya bisiklet turu ile devam edebilirsiniz.

Mola vermek istediğinizde ise, köyde bulunan mekanların birbirinden lezzetli ve farklı alternatifler sunan cafe ve restoranlarında yemek yiyebilir, bahçelerinde piknik, et mangal ve barbekü partisi yapabilir, veya çay saatinde pasta, çörek ve tatlılarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Gün içerisinde zamanınızı değerlendirmek istediğinizde, köy tarihçesinin ve eski köy fotoğraflarının sergilendiği Zofia Rizi Anı Evi‘ni gezebilir, tarihi köy kilisesini, köy merkezinde bulunan kültür evi ve ağaç oyma heykel sergisini ziyaret edebilirsiniz.


Ayrıca köy meydanında bulunan hediyelik eşyalar satan dükkanları da ziyaret edebilirsiniz.

Gün sonunda İstanbul’a dönmek istemediğinizde ise köyde bulunan otel ve pansiyonlarda kalarak bir gecelik de olsa temiz have ve doğa içerisinde konaklama keyfi sürebilirsiniz.

Köy Kahvaltısı ve Brunch

İstanbul’da özellikle hafta sonu doğa ile içi içe güzel bir mekanda kahvaltı veya brunch denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir Polonezköy.

Polonezköy’de serpme köy kahvaltısı ve brunch hizmeti sunan çok sayıda mekan bulunuyor. İster özel olarak restoran ve cafe olarak hizmet veren mekanlarda, isterseniz otel ve pansiyonların restoranlarında lezzetli kahvaltı ve brunch menülerini deneyebilir, bunaltıcı İstanbul günlerinizde doğa içerisinde kendinizi yenileyebilirsiniz.

Köy Kahvaltısı ve Brunch


Doğa Yürüyüşü ve Trekking

İstanbul’da yeşil kalan nadir yerlerden birisi konumunda olan Polonezköy ve Tabiat Parkı, tertemiz havası, yeşilin her tonunu barındıran doğası ile doğa severler için çok ideal bir ortam sağlıyor.


Polonezköy’ün gerek merkezindeki köy yolları ve patika yollarda, gerek 5 kilometrelik yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü ve trekking yaparak gününüzü renklendirebilir, doğa içerisinde güzel bir spor aktivitesi yapabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü ve Trekking


Bisiklet Turu

Polonezköy’de yapılabilecek diğer bir eğlenceli spor aktivitesi de bisiklet turları.

Polonezköy meydanından kiralayabileceğiniz dağ bisikleti ile köyün etrafındaki patika yollarda veya yürüyüş parkurunda gönlünüzce gezebilirsiniz.

Bisiklet Turu


Cafe ve Restoranlarda Yeme İçme

Polonezköy’de en kolay bulabileceğiniz yerler cafe ve restoranlar. Farklı kültür ve temada düzenlenmiş çok sayıda kaliteli ve butik tarzda cafe, restoran ve patisserie olarak hizmet veren mekan bulmak mümkün.


Bu mekanlarda Polonya’nın gastronomi mirası ve Türk mutfağının harmanlanması ile ortaya çıkan sayısız ev yemekleri, yöresel lezzetler, pasta ve tatlıları tadabilirsiniz. Özellikle çay veya mola saatinde kendinize bir kahve veya çay eşliğinde Polonez pastası ısmarlamayı ihmal etmeyin.

Cafe ve Restoranlarda Yeme İçme


Piknik, Et Mangal ve Barbekü

Polonezköy’ü özellikle hafta sonları ziyaret edenlerin büyük bir kısmı, yemyeşil doğal bir ortamda piknik, et-mangal ve kendin pişir kendi ye aktivitesi için köye geliyor.

Polonezköy’de bahçe içerisinde piknik ve et-mangal imkanı sunan mekanlar mevcut, ancak bununla beraber Polonezköy’ün yakın çevresinde de çok sayıda piknik ve et mangal hizmeti sunan mekanlar bulunuyor.

Piknik, Et Mangal ve Barbekü


Arıcılık Müzesi

Köy meydanında bulunan ve Arıcılık Müzesi olarak adlandırılan mekanda, uzun yıllardan beri hizmet veren ve kendi arılarının ürünü olan Polonezköy ballarından alabilirsiniz. Köyün en eski dükkanlarından birisi konumunda.

Ayrıca burada polen, arı sütü, propolis ve balmumu gibi arı ürünlerini de bulabilirsiniz.

Cam Sanat Merkezi

Yine, Polonezköy meydanından içeriye giden yol üzerinde bulunan Polonezköy Cam Sanat Merkezi‘ne uğrayarak sevdiklerinize hediye edebileceğiniz yüzlerce cam boncuk arasından muhteşem cam boncuk çeşitlerini satın alabilirsiniz.

Ayrıca buradaki atölyelere katılabilir ve yöre halkının geçim kaynağı olan cam boncuklardan yapılan ürünleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.


Konaklama

Polonezköy’de konaklama imkanları çok çeşitli. Club otel, butik otel veya pansiyon olarak hizmet veren irili ufaklı çok sayıda villa bulunuyor.

Kaliteli hizmet sunan bu mekanlarda yılın dört mevsimi konaklayabilir, güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Ayrıca, Polonezköy’ün yakın çevresinde de yine kaliteli hizmet sunan bir kaç otel bulunuyor.


İnglizce Yaz Okulu ve Kampı

İngiltere kökenli English Language and Culture Project (ELACP) – İngiliz Dili ve Kültür Programı tarafından Polonezköy’de her yıl Haziran-Temmuz ayları arasında İngilizce Yaz Okulu ve Kampı düzenleniyor.

7-17 yaş arası öğrenciler için yoğun İngilizce kursu içeren söz konusu yaz okulu ve kampı Türkiye’de Polonezköy’de ve Alinda Otel bünyesinde veriliyor.

İnglizce Yaz Okulu ve Kampı


POPÜLER SAYFALAR


Daha Fazlası

İlgili Sayfalar