adplus-dvertising

Polonezköy Czestochova Meryem Ana Kilisesi


Polonezköy‘ün önemli sembollerinden birisi de Czestochova Meryem Ana Kilisesi. Köyün hemen girişinde sağ tarafta güzel bir bahçe içerisinde yer alıyor. 1842 yılında Polonezköy’de inşa edilen ilk dini yapı St. Anna Kilisesi olarak biliniyor. Bu kilise İstanbul depreminden sonra yıkılmış. Daha sonra Czestochova Meryem Ana Kilisesi olarak 1914 yılında yeniden inşa edilerek ibadete açılmış. Kilise aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı sırasında da Türk Ordusu tarafından karargâh olarak kullanılmış.

Kilisenin tarihine baktığımızda, burada Mukaddes Anna Mabedi (Temple of Holy Anna) adını taşıyan ilk küçük kilisenin 1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından inşa edildiğini görüyoruz.


Sonrasında ise 1869 yılında yine buraya kurulan ahşap kilise depremde yıkılmış ve yerine bugünkü Czestochova Meryem Ana Kilisesi (Częstochowa’s Mother Mary Church) 1914 yılında inşa edilmiş.

1’inci Dünya Savaşı’nda Türk Ordusu kiliseyi karargâh olarak kullanmış. 1918 yılında kilise restore edilmiş.

Kilise’nin çok güzel bir bahçesi bulunuyor. Huzurlu ve doğal güzellikler içerisinde bir mekan.

Kilise aynı zamanda yıl içerisinde düzenlenen çeşitli festival, müzik resitalleri ve organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.


Daha Fazlası

İlgili Sayfalar