Polonezköy Gezilecek Yerler (Popüler Mekanlar, Tavsiyeler)

İstanbul’un arka bahçesi olarak da adlandırabileceğimiz, doğanın yeşilini korumayı başardığı ve insanın gerekli saygıyı gördüğü yerlerden birisi olan Polonezköy’e gelirken, etrafı çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçerken kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalıklığı, gürültüsü ve stresinden arınmış hissedersiniz.


Köyün hemen girişinde sizi tarihi kilise ve mezarlık karşılar. Yüz metre kadar sonra köyün şirin ve ufak meydanına geldiğinizde, Polonezköy’ün güzelliklerini yaşamaya hazırsınız demektir.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Polonezköy’de ziyaret edilecek yerler arasında; köy tarihçesi ve eski fotoğrafların sergilendiği Zofia Rizi Anı Evi, 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş olan Czestochowa Meryem Ana Kilisesi, içerisinde Mehmet Sadık Paşa’nın eşinin mezarı da bulunan Polonezköy Mezarlığı, Atatürk’ün köyü ziyareti esnasında kaldığı ev, köy meydanının hemen yukarısında bulunan Ağaç Oyma Heykel Sergisi başta geliyor.

Ayrıca yılın her mevsimi koşu ve doğa sporları yapabileceğiniz beş kilometrelik yürüyüş parkurunda da güzel bir doğa yürüyüşü ve ormanda gezi aktivitesi yapabilirsiniz.

Zofia Rızı Anı Evi

Zofia Rizi Anı Evi, köyün tarihi ile ilgili fotoğraf, belge ve hatıraları görmek isteyenler için gezip görülmesi gereken yerlerden birisi konumunda. Köyün tarihinin vazgeçilmez bir parçası ve Polonya Türkiye dostluğunun bir sembolü.


Polonezköy’e geldiğinizde kültürel bir aktivite yapmak, döneminde köyde yaşayan Polonya halkının yaşamı ve hatıralarını görmek, bir nevi müze gezmek isterseniz, köyün en eski evlerinden biri olan Zofia Teyze’nin bu anı evini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Devamı…

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’da yeşil kalan nadir yerlerden birisi konumunda olan Polonezköy ve Tabiat Parkı, tertemiz havası, yeşilin her tonunu barındıran doğası ile doğa severler için çok ideal bir ortam sağlıyor.

Polonezköy’ün gerek merkezindeki köy yolları ve patika yollarda, gerek 5 kilometrelik yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü ve trekking yaparak gününüzü renklendirebilir, doğa içerisinde güzel bir spor aktivitesi yapabilirsiniz.

Açık Hava Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezköy meydanının hemen arkada tarafında, Kültür Evi’nin önündeki yeşillik alanda sanatseverler tarafından yapılan ağaç oyma heykel sergisi görülmeye değer. Devamı…


Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy’ün önemli sembollerinden birisi de Czestochova Meryem Ana Kilisesi. Köyün hemen girişinde sağ tarafta güzel bir bahçe içerisinde yer alıyor.

Tarihi 1845’lü yıllara dayanıyor. Kilise aynı zamanda Türk Ordusu tarafından 1’inci Dünya Savaşı’nda karargah olarak kullanmış. Devamı…

Polonezköy Kültür Evi

Polonezköy Kültür Evi, yıl içerisinde düzenlenen pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Burada kültürel faaliyetler, resim sergileri ve Polonya kültürü ile ilgili pek çok kaynak bulunuyor.

Arıcılık Müzesi ve Cam Sanat Merkezi

Köy meydanında bulunan ve Arıcılık Müzesi olarak adlandırılan mekanda, uzun yıllardan beri hizmet veren ve kendi arılarının ürünü olan Polonezköy ballarından alabilirsiniz. Ayrıca burada polen, arı sütü, propolis ve balmumu gibi arı ürünlerini de bulabilirsiniz.

Yine, Polonezköy meydanından içeriye giden yol üzerinde bulunan Polonezköy Cam Sanat Merkezi‘ne uğrayarak hem buradaki atölye çalışmalarına katılabilir, hem de birbirinden güzel cam boncuk ürünlerinden satın alabilirsiniz.