Polonezköy Gezilecek Yerler (Popüler Mekanlar, Tavsiyeler)


İstanbul’un arka bahçesi olarak da adlandırabileceğimiz, doğanın yeşilini korumayı başardığı ve insanın gerekli saygıyı gördüğü yerlerden birisi olan Polonezköy’e gelirken, etrafı çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçerken kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalıklığı, gürültüsü ve stresinden arınmış hissedersiniz.

Köyün hemen girişinde sizi tarihi kilise ve mezarlık karşılar. Yüz metre kadar sonra köyün şirin ve ufak meydanına geldiğinizde, Polonezköy’ün güzelliklerini yaşamaya hazırsınız demektir.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Polonezköy’de ziyaret edilecek yerler arasında; köy tarihçesi ve eski fotoğrafların sergilendiği Zofia Rizi Anı Evi, 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş olan Czestochowa Meryem Ana Kilisesi, içerisinde Mehmet Sadık Paşa’nın eşinin mezarı da bulunan Polonezköy Mezarlığı, Atatürk’ün köyü ziyareti esnasında kaldığı ev, köy meydanının hemen yukarısında bulunan Ağaç Oyma Heykel Sergisi başta geliyor.


Ayrıca yılın her mevsimi koşu ve doğa sporları yapabileceğiniz beş kilometrelik yürüyüş parkurunda da güzel bir doğa yürüyüşü ve ormanda gezi aktivitesi yapabilirsiniz.

Zofia Rızı Anı Evi

1881-1883 yılları arasında Zofia Rizi’nin babası Wincenty Ryzy tarafından yaptırılan Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy’deki en eski ve tarihi yapılarından birisi. Görkemli bir ev ve özgünlüğünü kaybetmeden tipik bir Polonya köy evinin özelliklerini halen taşıyor.

Zofia Rizi Anı Evi, köyün tarihi ile ilgili fotoğraf, belge ve hatıraları görmek isteyenler için gezip görülmesi gereken yerlerden birisi konumunda. Köyün tarihinin vazgeçilmez bir parçası ve Polonya Türkiye dostluğunun bir sembolü.

Polonezköy’e geldiğinizde kültürel bir aktivite yapmak, döneminde köyde yaşayan Polonya halkının yaşamı ve hatıralarını görmek, bir nevi müze gezmek isterseniz, köyün en eski evlerinden biri olan Zofia Teyze’nin bu anı evini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


Zofia Rızı Anı Evi

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul’da yeşil kalan nadir yerlerden birisi konumunda olan Polonezköy ve Tabiat Parkı, tertemiz havası, yeşilin her tonunu barındıran doğası ile doğa severler için çok ideal bir ortam sağlıyor.

İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyenler için popüler bir hafta sonu rotası olan Polonezköy Tabiat Parkı, 1999 yılında tabiat parkı ilan edilmiş ve yaklaşık 3000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Aynı zamanda İstanbul’un en büyük tabiat parkı olarak da kabul ediliyor.

Polonezköy’ün gerek merkezindeki köy yolları ve patika yollarda, gerek 5 kilometrelik yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü ve trekking yaparak gününüzü renklendirebilir, doğa içerisinde güzel bir spor aktivitesi yapabilirsiniz.

Açık Hava Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezköy açık hava ağaç oyma heykel sergisi, Polonezköy’e geldiğinizde gezip görmeniz gereken yerler arasında başta geliyor. Ahşabın oyma sanatıyla birleşimi eşsiz ve güzel bir görüntü oluşturuyor.


Polonezköy meydanının hemen arkada tarafında, Kültür Evi’nin önündeki yeşillik alanda sanatseverler tarafından yapılan ağaç oyma heykel sergisi görülmeye değer.

Burada yeşil bir alanda doğa ile iç içe vakit geçirebilir, ağaç oyma sanatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy’ün önemli sembollerinden birisi de Czestochova Meryem Ana Kilisesi. Köyün hemen girişinde sağ tarafta güzel bir bahçe içerisinde yer alıyor. Tarihi 1845’lü yıllara dayanıyor. Kilise aynı zamanda Türk Ordusu tarafından 1’inci Dünya Savaşı’nda karargah olarak kullanmış.

Günümüzde hala müzik performansları, festivaller ve çeşitli etkinlikler için de hizmet veriyor. Polonezköy gezilecek yerler listenize Czestochova Meryem Ana Kilisesi’ni de dahil edebilirsiniz.

Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Polonezköy Kültür Evi

Polonezköy Meydanı’nın hemen arka tarafında alan Polonezköy Kültür Evi, Polonezköy Kütüphanesi ve Polart Galerisi olarak hizmet veriyor. Sosyal ve kültürel faaliyetler için adeta bir buluşma noktası konumunda.

Polonezköy Kültür Evi, yıl içerisinde düzenlenen pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Burada çeşitli kültürel faaliyetler, resim sergileri ve Polonya kültürü ile ilgili pek çok kaynak bulunuyor.

Polonezköy Kültür Evi

Arıcılık Müzesi

Köy meydanında bulunan ve Arıcılık Müzesi olarak adlandırılan mekanda, uzun yıllardan beri hizmet veren ve kendi arılarının ürünü olan Polonezköy ballarından alabilirsiniz. Köyün en eski dükkanlarından birisi konumunda.

Ayrıca burada polen, arı sütü, propolis ve balmumu gibi arı ürünlerini de bulabilirsiniz.

Cam Sanat Merkezi

Yine, Polonezköy meydanından içeriye giden yol üzerinde bulunan Polonezköy Cam Sanat Merkezi‘ne uğrayarak sevdiklerinize hediye edebileceğiniz yüzlerce cam boncuk arasından muhteşem cam boncuk çeşitlerini satın alabilirsiniz.

Ayrıca buradaki atölyelere katılabilir ve yöre halkının geçim kaynağı olan cam boncuklardan yapılan ürünleri inceleme fırsatı bulabilirsiniz.


Daha Fazlası

İlgili Sayfalar