adplus-dvertising

Polonezköy Zofia Rizi Anı Evi (Neler Var? Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti)


1881-1883 yılları arasında Zofia Rizi’nin babası Wincenty Ryzy tarafından yaptırılan Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy’deki en eski ve tarihi yapılarından birisi. Görkemli bir ev ve özgünlüğünü kaybetmeden tipik bir Polonya köy evinin özelliklerini halen taşıyor.

Zofia Rizi Anı Evi, köyün tarihi ile ilgili fotoğraf, belge ve hatıraları görmek isteyenler için gezip görülmesi gereken yerlerden birisi konumunda. Köyün tarihinin vazgeçilmez bir parçası ve Polonya Türkiye dostluğunun bir sembolü.

Polonezköy‘e geldiğinizde kültürel bir aktivite yapmak, döneminde köyde yaşayan Polonya halkının yaşamı ve hatıralarını görmek, bir nevi müze gezmek isterseniz, köyün en eski evlerinden biri olan Zofia Teyze’nin bu anı evini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.


Zofia Teyze ve Evin Hikayesi

Zofia Rizi Anı Evi, babası Wincenty Rizi tarafından 1881-1883 yıllarında inşa edilmiş. Döneminde köydeki en gösterişli evlerden birisi olan ve tipik bir Polonya köy evi mimarisini sergileyen bu ev, halen orijinal halinden hiçbir şey kaybetmemiş durumda. Aynı zamanda yemyeşil bahçesiyle de herkesi büyülüyor.

Anı evinin açılması fikri ise 1940’lı yıllara dayanıyor. Fikir babası ise Michal Czajkowski. Döneminde Polonya gelenekleri, özellikle Sibirya’dan sürgününden dönmüş olan Wincenty Rizi’nın evinde yaşatılıyor, aynı zamanda evde ünlü Polonyalıların portreleri ve vatanseverlik konulu tabloları ile birlikte, köyün en büyük Lehçe kitaplarından oluşan kütüphanesi bulunuyordu.

Daha sonra bu evde Polonya’da “Ciocia Zosia (Teyze Zosia)” olarak anılan ünlü Zofia Rizi (1903-1986) yaşamaya devam ediyor ve yaşamı süresince köyün gençlerine ana dili ve Polonya tarihi hakkında bilgiler vererek köyün tarihine katkıda bulunuyor.

Zofia Rizi, yürüttüğü kültürel faaliyetlerinden dolayı 1975 yılında Polonya Devlet Konseyince “Gümüş Liyakat Nişanı” ile ödüllendiriliyor.


Yine 1981 yılında yurt dışında yaşayan Polonyalılar ile anavatan arasındaki bağlarını kuvvetlendirmede göstermiş olduğu olağanüstü başarılar sebebiyle kendisine “Polonia” derneği tarafından özel diploma veriliyor.

Tüm dünyadan evi görmeye gelen misafirler, 1916 yılından itibaren anı evinde tutulmakta olan hatıra defterine ve albümlere notlarını yazıyorlar.

Zofia Rizi’nin 1986 yılında vefatı sonrasında, isteğine uygun olarak ve mirasçılarının (yeğenleri Leslaf Rızı ile Antoni Dohoda) da iyi niyetleri sayesinde, Varşova’da kurulan Adampol Kültür Vakfı’nın çalışmalarının neticesinde Zofia Rizi Anı Evi olarak, köyün tarihinin ve sakinlerinin hatıraların toplandığı ve sergilendiği bir yer haline getiriliyor.

Zofia Rizi Hatıra Evi, yapılan çalışmaların tamamlanması sonrasında resmi olarak Polonezköy’ün kuruluşunun 150’nci yıl dönümünde, 04 Temmuz 1992 tarihinde ziyarete açılıyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yalnızca Hafta Sonları 10:00, 13:00-14:00 ve 17:00 saatlerinde ziyarete açık.

Tel: 0 216 432 30 82 ; 0 536 451 31 71Daha Fazlası

İlgili Sayfalar